MobileKasa

Sık Sorulan Sorular

1) MobileKasa Nedir?

MobileKasa Bireysel, kullanıcıların acil fiziksel nakit para ihtiyacı için diğer MobileKasa kullanıcılarından veya yakındaki esnaftan kolayca para çekebilmelerini sağlayan bir uygulamadır. MobileKasa Kurumsal, KOBI boyutundaki perakendecilerin günlük nakit hasılatını gün sonunda taşıma ve saklama riskini anlaşmalı güvenlik firmaları ile buluşturarak güvenli bir şekilde bankaya taşınmasını sağlamak için bir pazaryeri uygulaması olarak geliştirilmiştir.

2) Size nasıl ulaşabilirim?

[email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

3) Uygulamaya nasıl giriş yapabilirim?

Uygulamayı Apple Store veye Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirerek telefon numaranız ile kolayca giriş yapabilirsiniz.

4) Mobile üzerinden hangi işlemleri yapabilirim?

Bireysel kullanımda nakit para alma işlemlerinizi diğer kullanıcılardan size en yakın MobileKasa kullanıcılarından anında buluşarak yapabilirsiniz. Kurumsal kullanıcılar ise şu an için hasılat toplama işini anlaşmalı güvenlik firmalarına devredecekler, nakitlerini güvenli bir şekilde bu firmalar ile taşıtabileceklerdir. Daha sonraki aşamada bozuk para transferi gibi para isteme seçeneği de olacaktır.

5) Banka hesap bilgilerim, müşteri numaram ve şifrem 3. Kişilerle paylaşılacak mı?

MobileKasa TCMB’nin FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) sistemini kullanmaktadır. FAST ile kullanıcılara banka bilgilerini paylaşmaksızın (KolayAdres ile) 7/24 anında para transferi yapılmaktadır. 25 saniyede tamamlanmayan işlemler iptal edilir. MobileKasa’da FAST sistemi kullanılacağı için sadece telefon No, TCKN veya e-posta ile para transferi yapılacak, bu yüzden bu tip bilgilerinizi kullanmayacağız.

6) Uygulamayı kullanmaya nasıl başlarım?

MobileKasa uygulamasını App Store / Google Play’den indiren tüm kullanıcılar, bilgilendirme metnini kabul etmeleri sonrasında kayıt formunu tamalayarak uygulamayı kullanmaya hemen başlayabilirler.

7) Web yada mobil web kullanabilir miyim?

Hayır. MobileKasa uygulaması sadece bir mobil uygulamadır, yalnızca MobileKasa resmi uygulaması üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz.

8) Kimlerden nakit çekebilirim?

Şu anda nakit çekimi, yalnızca MobileKasa kullanıcılarından veya MobileKasa kullanan esnaflardan yapılabilir. Uygulamaya girdiğinizdesizden konum izni ister. Konum izni verildikten sonra size en yakın konumdaki kullanıcılardan “para verebilecek” diğer kullanıcılar listelenir ve harita üzerinde özet bilgisi sizinle paylaşılır. Seçim yapılmış konum ile beraber, o konuma yakın konumlar da listelenir.Kurumsal uygulamada sipariş verdiğiniz güvenlik firması ile etkileşimler görülecektir.

9) Komisyon ücreti ne kadardır?

MobileKasa Bireysel ile yapılan işlemlerde tutardan bağımsız, standart EFT işlem ücreti kadar sabit bir komisyon ücreti alınacaktır. MobileKasa Kurumsal ile yapılan işlemlerde sabit bir taşıma ücreti alınacaktır. Nakit Lojistik firmaları ile sözleşme ayrıca yapılabilecektir.

10) Tek seferde ne kadar nakit çekebilirim?

Uygulama içerisinde giriş yaptığınızda banka hesabınızdan en fazla FAST tutarları kadar para banka hesabınızdan çekilebilecektir.

11) Aynı QR barkodla başkası para çekebilir mi, para ne zaman hesabımdan düşer?

MobileKasa’da nakit almak için oluşturulan QR kod size özel ve 30 sn. için geçerlidir, para çekildikten sonra veya süre sonunda geçersiz olur. Para çekimi anında tutar+ komisyon kadar miktar banka hesabından düşülerek FAST üzerinden gerçekleşir ve banka hesabınızdan düşer, FAST üzerinde işlem gerçekleşene kadar kullanıcılar telefonları açık beklemelidir. (Max 20 sn.) İşlem herhangi bir nedenle gerçekleşmez ise banka hesabından düşmez.

12) Çekilen tutarı iade edebilir miyim?

Hayır. MobileKasa uygulaması ile para çeken kullanıcılarımızın çektiği tutar + komisyon bedeli hesaplarından anlık olarak düşmektedir. Bu nedenle çekilen tutarı iade edemiyoruz.

13) İnternet bağlantısı olmadan kullanabilir miyim?

Hayır. MobileKasa’yı kullanabilmek için telefonunuzun internete bağlı olması gerekmektedir.

14) Başkası adına para çekebilir miyim veya yakınım benim adıma para çekebilir mi?

Hayır, sadece kendi telefonunuz ile FAST üzerinden sadece kendi hesaplarınızla işlem yapabilirsiniz.

15) Çektiğim tutarı nerede görebilirim?

Para çekme işlemi sonrası size verilen bilgi fişinde ve bankadaki kişisel hesabınızı kontrol ederek görebilirsiniz. Ayrıca FAST sisteminden de bildirimler gelecektir.

16) MobileKasa ile Kurumsal iş ortaklığı yapmak istiyorum, ne yapmalıyım?

[email protected] üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Anasayfa İletişime Geç